BIOGRAFIA ARTYSTYCZNA

Agnieszka Gajewska

malarstwo, grafika, rysunek

Autorka prac jest absolwentką wydziału grafiki artystycznej na wydziale pedagogiczno–artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom uzyskała w 2000 roku. W 1992 roku otrzymała wyróżnienie na X Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Plastycznej Od gminy do województwa w ramach Festiwal Ars Cameralis Silesiae Superioris. W 1993 roku wyróżnienie na ogólnopolskim młodzieżowym konkursie na plakat o tematyce AIDS. W 2011 roku zakwalifikowała się do finału konkursu na jubileuszową okładkę czasopisma 2+3D. W dorobku ma wystawy indywidualne i zbiorowe. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych. Opracowała i wydała komiks dla dzieci "Biedronka Lili". Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem oraz grafiką użytkową. 

według mnie...

Akt twórczy to zdolność przelewania harmonii i piękna z wnętrza istoty ludzkiej do świata zewnętrznego.

Ufam, że obcowanie z moimi pracami wnosi w życie innych ludzi magię, spokój i poczucie więzi ze światem.

Inspiracja jest wszędzie...

Impuls do tworzenia pochodzi z wnętrza, ale jest odpowiedzią na doświadczenie świata w całej jego złożoności i różnorodności.

Inspiracją może być zarówno mały kawałek materii tzw. nieożywionej, jak i ekspresja ludzi w różnych postaciach. Inspirujący jest jeden zauważony blask światła, ale i zapierający dech wschód słońca na szczycie góry.

Inspirujące jest życie!

Od analogowej do cyfrowej...

Fotografia zawsze mnie fascynowała. Znam ją jeszcze z czasów, kiedy ciemnia fotograficzna była obowiązkowym etapem - od wciśnięcia migawki do efektu końcowego. Dla mnie, jak i dla większości osób, zniknęła możliwość fascynującej obserwacji momentu pojawiania się obrazu na papierze fotograficznym przy czerwonym oświetleniu ciemni fotograficznej. Teraz fotografia jest dostępna i obecna zawsze kiedy jest telefon lub aparat cyfrowy.

Fotografia to zapis piękna, które dostrzegam codziennie. Fotografię traktuję jako sztukę, ale i jako notatnik wizualny i emocjonalny w postaci obrazów cyfrowych.

Sztuka zawsze była obecna w moim życiu...

Jako dziecko szukałam sposobu realizacji swojego potencjału twórczego. Próbowałam teatru, gry na fortepianie, ale to sztuki plastyczne były obecne zawsze i ostatecznie są moją dominującą aktywnością artystyczną. Bardzo wcześnie trafiłam do pracowni Mariana Raka, gdzie jako nastolatka doświadczyłam magicznego kontaktu z malarstwem olejnym. Tam budowała się moja wrażliwość na odbiór barw, światłocień, kompozycję. Potem ważny był związek z ASP w Katowicach, gdzie przez kilka lat uczestniczyłam w zajęciach rysunku i malarstwa. W czasie studiów w Cieszynie skupiłam się na grafice artystycznej w pracowni prof. Krystyny Filipowskiej. Zawodowo wykorzystuję pełen potencjał kreatywności tworząc projekty grafiki użytkowej.

Technologie cyfrowe dają wiele twórczych możliwości...

Dzięki nowym mediom stworzyłam również wiele projektów w technice grafiki komputerowej. Zafascynowałam się możliwościami tworzenia cyfrowych obrazów już w czasie studiów i pozostało to moja pasją - nie tylko zawodową, ale kolejną z możliwości wyrażania twórczych idei.